
Każdy wie, że wełna to jeden z najlepszych surowców na świecie. W trakcie zakupów szukamy dodatku wełny w płaszczach, swetrach, szalikach oraz w wielu innych produktach. Ale czy wystarczy nam byle jaka wełna? Czy odmiana wełny jest ważna? I właściwie dlaczego cały świat zachwyca się wełną merino?
Wełna merino pochodzi od niezwykłych owiec zamieszkujących alpejskie tereny Nowej Zelandii o najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych na świecie. Alpy Południowe to miejsce, gdzie temperatura powietrza sięga latem nawet do 35 stopni Celsjusza, natomiast zimą spada poniżej -20. Latem występuje tam również ogromne nasłonecznienie (promienie UV), a w pozostałe pory roku deszcz rzadko kiedy odpuszcza... ale to nic dla merynosów! Ponieważ perfekcyjna Matka Natura stworzyła włókna wełny, które są idealnie przystosowane do takiego klimatu, a tym samym chroniły owce. Dzięki temu możemy czerpać korzyść z wielu niesamowitych zalet wełny merino.
A więc za co nasze klientki kochają koce z wełny merino?
Termoregulacja
Zimą grzeje, latem chłodzi, czyli termoregulacja! Owce merynosów musiały dostosować się do temperatur panujących w trakcie całego roku, dlatego latem wełna chłodziła je w trakcie 30 stopniowych upałów, a zimą ogrzewała, gdy temperatury spadały do -20. Dokładnie tak samo sprytnie działają nasze koce z wełny merino. W efekcie, niezależnie od pogody koce z wełny merino wyregulują temperaturę naszego ciała. Dzięki temu nasz produkt będzie z Tobą przez cały rok! Latem nie przegrzejesz się, a zimą nie zmarzniesz. ;)
Miękkie i delikatne w dotyku
Koce z wełny merino są miękkie i delikatne. Wielu twierdzi, że wełna “gryzie”. W przypadku wełny merino jest zupełnie inaczej, ponieważ swędzenie wełny zależy od grubości jej włókien. Im grubsze włókno, tym bardziej swędzi. Natomiast włókna wełny merino są niebywale cienkie (porównywalne do pajęczej sieci), co oznacza, że NIE gryzie i nie podrażnia nawet wrażliwej skóry!
Nie brudzą się
Każde włókno owczej wełny pokryte jest lanoliną, czyli naturalnym woskiem. W efekcie wełna posiada swój własny płaszcz ochronny między innymi przed zabrudzeniami. Wosk sprawia, że wełna tak naprawdę nigdy nie ubrudzi się, a jedynie… właśnie płaszcz ochronny, z którego bardzo łatwo zetrzeć ściereczką zabrudzenia. Z tego samego powodu wchłanianie płynów jest mocno ograniczone, dlatego woda wsiąka w koc dopiero po dłuższej chwili, a my na pewno zdążymy zetrzeć rozlany płyn. Podsumowując, ze względu na brak możliwość osiadania ewentualnego brudu na stałe na kocu, nie wymaga częstego prania jak inne koce. Wystarczy je od czasu do czasu wystawić je na świeże powietrze.
Właściwości antybakteryjne i antyalergiczne
Lanolina to nie tylko tarcza obronna przeciwko zabrudzeniom, ale również to substancja o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Mianowicie owczy wosk hamuje rozmnażanie się bakterii, roztoczy oraz grzybów. Koce Walory Home nie przyciągają również kurzu, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla alergików. Co więcej, jak już wspominałyśmy lanolina hamuje rozwój bakterii, a to właśnie one są odpowiedzialne za brzydkie zapachy. W efekcie, koce Walory Home nie pochłaniają brzydkich zapachów i pozostają świeże przez bardzo długi czas.
Wytrzymałość
Włókna wełny merynosów są długie i elastyczne. Za sprawą swojej plastyczności, rozciągnięty koc bez problemu powróci do swoich pierwotnych rozmiarów. Co więcej, wełna merino nie jest podatna na zagniecenia czy przetarcia. Nasze koce są solidnie wykonane z najwyższej jakości wełny merino, dzięki czemu koce zachowują swój idealny wygląd i kształt przez wiele, wiele lat.
Oddychają i odprowadzają wilgoć
Zdarzyło Ci się obudzić w trakcie snu tylko dlatego, że było Ci zbyt gorąco? Taka sytuacja nigdy nie zdarzy się w przypadku koców z wełny merino. Wyżej wspominałyśmy, że dostosowują temperaturę do naszego ciała, ale to nie wszystko. Koce z wełny merino oddychają i są przewiewne. Łuskowata budowa włókien wełny umożliwia przepływ powietrza pomiędzy naszym ciałem, a otoczeniem. Ponadto, z tego samego powodu, wełna ma możliwość odprowadzania wilgoci i potu.